WEB SATIŞ SİTEMİZ
online altın alın
 Nil bilezik Kolleksiyon
 Stil Alyans
» TAKI SETLERİ
22 Ayar
 Vizyon Gold Takı Seti 22 Ayar
14 aYAR
Çilek Gold Takı 14 Ayar
 Midas 14 Ayar
İ N C İ   T A K I

Altın Alırken Nelere Dikkat Edelim


Altın alırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir..


  • Altını güvenebileceğiniz kurumsal bir yerden almaya özen gösterin. Kuyumcu, sarraf, mücevheratcı vb. devamlı olarak alışveriş yapılan ve size sürekli olarak bilgilendirmeyi amaçlayan yerler tercih edilmelidir.
  • Aldığınız ürünün patent ve marka ve ayar bilgisi olmasına dikkat edin.
  • Ürünün gramına, fiyatının belirtildiği sertifikasının olmasına, faturasının kesilmesine, garanti sertifikasının olmasına dikkat edin.
  • Altın takıda; üründeki altın değeri ile uygulanan işçilik arasında orantı bulunması gerekir. 14 ayar taşlı bir üründe ayrı bir oran taşsız ürünlerde ayrı bir oran gibi
  • Özellikle internet sitelerinden ürün alırken gramajla ilgili verilen sapma değerlerine dikkat edilmelidir. Her ürün imalat esnasında aynı gram ve aynı santim çıkması çok zordur.Kuyumcular 0 dan sonra 2 basamak kadar hasas terazilerle çalıştığından son basamaktaki rakam değişkenlik gösterebilir.
  • Örneğin 20 gramlık bir bilezik alırken işçilikten dolayı %5 lik sapma değerinden bahsediliyorsa ürün sizlere 19 gram olarak yollanabilmektedir. Buda yaklaşık olarak ürünü 110 lira pahallı almanız demektir. İnternet üzerinden satışlarda bu şekilde yanıltmalar çok fazla kullanılmaktadır.
Altın bilezik dikkat ediniz.

22 ayar bilezikler kullanım avantajı sağlaması, bayanların kolunda takılı olduğu için saklama ve güvenlik sorunu oluşturmaması, son yıllarda bilezik imalatında bilgisayarlı CNC makinaların kullanıma başlamasıyla birlikte model çeşitliliğinin ve zarafetinin artması yatırımlık özelliğinin yanında takı olma özelliğini de ön plana çıkarmıştır.Tabiki her süs her motif sizlere işçilik olarak yansıtıldığından yatırımlık bilezik olarak bizler adana burması, ikili tel bilezikleri önermekteyiz.

Bilezik alırken kullanımı da önemli bir unsur olup, son dönemde üretilmeye başlanan içi ters bombeli bilezikler son derece kullanışlı ve zariftirler.

Bilezik boyunun ufak olması kullanış ve estetik görünüm açısından daha güzel bir uyum oluşturulur. Bileziğin bileğinizden geçişinden ziyade bilek kalınlığınıza göre boyunun tercih edilmesi gerekmektedir. Kimi insanların ellerine oranla bilekleri daha küçük olabilmektedir.

Bilezikleri satın alırken işçilik ödersiniz. Bozuşta tüm bileziklerde gram önemli olup, kuyumcular bozarken sadece gramı ve ayarı hesaba katarlar. Örneğin 30 gram işlemeli bilezikle, 30 gram burma bileziğin bozuş fiyatı aynıdır.Fakat sizler alırken süslü ve daha fazla işlenmiş bileziğie işçilik verdiğinizden daha fazla zararınız söz konusu olucaktır.Yani kuyumculukta satarken herkes farklı fiyata sattığı için aslında sizler altını alırken uygun almanız gerekmektedir.Daha sonrasında kendi mağamızda yaşadığımız bir konu şöyledir.
 
-Ben bunu şu fiyata almıştım.Çok zarar etmişim.
-Peki nereden alıştınız.
-Bir başka kuyumcudan
 
Hanımefendiler ve Beyefendiler sizler altını alırken fazla fiyat öderseniz,altının geri veriş fiyatı her yerde hemen hemen aynı olduğundan işte bozduğunuz an ancak fazla ödediğinizi anlarsınız.Lütfen ürün gramına ve birim gram fiyatına dikkat ediniz.

Tüm bileziklerde alış ile satış arasında fark oluşur. Değer kaybetmeyen bilezik yoktur.Çünkü her bilezik bir el emeği ve işçilik ile üretilmektedir.

Bileziklerin üzerindeki beyazlıklar beyaz altın (rodaj) boyamadır. Taş gibi durmakla birlikte taş değildir, dökülme ve sararma olmaz.Rodaj ile sarı olan bir bilezik veya herhangi bir ürünün renklerini beyaza çevirmek mümkündür.

Bilezik markasının bileziğin değerine herhangi bir katkısı yoktur.Bizler kumaş veya yiyecek firması değilyiz. Altın her marka için aynıdır.Her marka için altının içene katılan bakır aynıdır.
 
Yatırımlık altın alırken;

Yatırımlık altın olarak çoğunlukta ziynet grubu (çeyrek, yarım ve tam altın) ve ata lirası(cumhuriyet) ilgi görmekte ve satın alınmaktadır.22 ayar olan bu altınlar Darphane tarafından basılmakta ve sarraflar aracılığıyla piyasaya sürülmektedir.

Çeyrek ziynet altının gram ağırlığı 1,75 gram olup darphane tarafından kulpsuz olarak basılmakta ve basım yılı üzerine damgalanmaktadır. Aynı şekilde basılan yarım ziynet altın 3,50 gram, tam ziynet altın ise 7,00 gram ağırlığındadır. Ziynet grubundaki kulplar sonradan takılmakta olup altın değildir.Sadece insanların düğünlerde takı olarak takılabilmesi için kuyumcular tarafından kulp yapılmaktadır.

Ziynet grubu altınların üzerindeki basım yılını gösteren tarihler ziynet grubunun yeni ve eski tarih olarak sınıflandırılmasını getirmiş olup, aynı altın olmasına rağmen eski ile yeni arasında fiyat farkları oluşmuştur. Yatırım için ziynet grubu altınların eski tarihlilerinin alınması yatırım açısından daha avantajlıdır.Sebebi her bir yıl sonra yeni altınlarınız eski konumuna düşeceğinden fazladan zarar etmenizi önlemektir.

Ata lirası (cumhuriyet) altınlar 22 ayar olup 7,21 gram ağırlığında darphane tarafından kulpsuz olarak basılmaktadır. Piyasada eski ve yeni altın diye bir tasniflemeye tutulmadığı için yatırım için en çok tercih edilen altındır.Fakat işçilik oranları 22 ayar ziynet altına göre değişiklik gösterir.Kimi zaman 7 lira kimi zama 5 lira olan bu işçilik ziynet altına nazaran daha fazla değişkendir.İşçiliğin fazla olduğu durumlarda 22 ayar ziynet altın tercih edilmelidir.

Bununla birlikte son yıllarda külçe altınların çeşitli gramajlarda satışa sunulması yatırımlık altınlara yeni bir grubun eklenmesini sağlamıştır.1 gramdan 1000 grama (1 kg) kadarlık olan külçe altınlar 24 ayar (995 milyem) olarak basılmakta ve kuyumculuk piyasasının büyük kuruluşlarının çeşitli markaları adı altında sertifikalı olarak satışa sunulmaktadır.İAR,Nadir vb.
 
Altında İndirim Yapılabilir Mi?

Altın takılarda gerçekten indirim ne kadar olabilir?

Altın fiyatları günümüzde uluslararası borsalarda belirlenmektedir. Altın fiyatlarında indirim yapılma imkanı olmadığına göre indirim altın takının fiyatını belirleyen diğer unsurlarda olabilmektedir. Ana hammaddesi altın olan bir üründe gerçekten doğru bir fiyat uygulanmış ise indirim oranında belirli bir sınırlama olması kaçınılmazdır.Fakat günüzde çoğu kuyumcunun ekledikleri fazla karlar sizlere indirim olarak gösterilebilmektedir. 500 lira olan bir ürün sizlere 1500 diye sunulduğunda size 1000 liraya sattığında sevinirsiniz. Fakat 500 lira fazla ödemişsinizdir.Bizler Kılıçkaya Grup olarak sizlere sizlere bilezik fiyatları hakkında, ziynet altın fiyatları hakkında,14 ayar ürünler hakkında ücretsiz bilgi vermekteyiz. Lütfen alacağınız bileziğin ayarına gramına dikkat ettiğiniz takdirde sizlere Kılıçkaya Grup tarafından ödemeniz gereken ürünün normal fiyatı söylenecektir. Sizlere yardım etmek için buradayız.

Yorumlar - Yorum Yaz
SAAT ÇEŞİTLERİ
Raymond Saat Modelleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret70550